Дефіцит платіжного балансу в Україні у 2016 році виріс до $3,4 млрд

«За підсумками 2016 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу становив 3,4 млрд доларів США», — повідомляє Національний банк України.

У НБУ відзначають, що збільшення дефіциту було зумовлено як скороченням експорту товарів, так і відновленням зростання імпорту.

За підсумками 2016 року обсяги експорту зменшилися на 5,2% — до $33,6 млрд. Імпорт товарів за рік збільшився на 3,8% до $40,4 млрд.

У минулому році відбулося зростання експорту продовольчих товарів на 5,4%. Основним чинником зростання було збільшення на 15,1% вартісних обсягів експорту олії та насіння олійних. Також суттєво зросли фізичні обсяги експорту зернових. Проте із-за зниження світових цін на зернові культури їх вартісні обсяги були на рівні минулого року.

У той же час експорт по інших товарних групах скоротився. Це було викликано несприятливою ціновою кон’юнктурою на світових сировинних ринках, особливо в першій половині року, дією торгових обмежень з боку РФ і низкою інших стримуючих факторів (зокрема внутрішніми транспортними ускладненнями). Так, експорт чорних і кольорових металів знизився на 11,6%, мінеральних продуктів — на 10,5%, продукції машинобудування — на 17,8%, хімічної промисловості — на 24,8%.

У географічному розрізі найбільше скоротився експорт в Росію (на 25,8%), частка якого в загальному експорті зменшилася до 9,3%. Обсяг експорту в країни ЄС збільшився на 2,4%, а його питома вага в загальному експорті — до 31,9%.

У Нацбанку відзначають, що за підсумками 2016 року значно збільшилися чисті надходження капіталу згідно з фінансовим розрахунком (чисті запозичення) — до $4,6 млрд (порівняно з $582 млн у 2015 році).

В цілому за підсумками 2016 року платіжний баланс був зведений з профіцитом $1,3 млрд у порівнянні з $849 млн у 2015 році. Формування профіциту зведеного балансу разом з отриманням третього траншу від Міжнародного валютного фонду (на суму $1 млрд в еквіваленті) зумовили зростання міжнародних резервів до $15,5 млрд, що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3,4 місяця.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *