Як змусити великий бізнес платити податки в Україні і не виводити кошти в офшори

У Раді зареєстровано законопроект про один з інструментів деофшоризації, який широко використовується в світі — Правила контрольованих іноземних компаній (КІК).

Правила передбачають, що юридичні або фізичні особи, які є резидентами України, будуть зобов’язані повідомляти податкові органи про наявність у них контрольованих іноземних компаній. Прибуток таких іноземних компаній резиденти України повинні будуть включати в свій сукупний оподатковуваний дохід, отже — декларувати та сплачувати податок в Україні за ставкою 18% для юридичних осіб та 18% ПДФО + 1,5% військового збору — для фізичних.

Згідно зареєстрованого проекту іноземна компанія вважається контрольованою, якщо:

Резидент України, яка прямо чи опосередковано володіє 50% і більше корпоративних прав такої компанії;
Частка такої участі перевищує 10%, але при цьому сукупна участь всіх резидентів України в даній контрольованої компанії становить 50% і вище.
При цьому прибуток контрольованої компаній включається в сукупний оподатковуваний дохід резидента України пропорційно його частки в іноземній компанії.

Швидше за все норми щодо контролю переглянуть, оскільки міжнародна практика передбачає наявність «контролю», коли частка володіння зарубіжною компанією становить 20% і більше.

Визначення «контролю» має стати ширше і включити в себе не тільки формальне володіння, але і «здійснення фактичного контролю» і «наявність прав на одержання будь-яких благ чи прав бенефіціарного власника». Це виключить використання номінальних акціонерів, трастів чи приватних фондів для обходу вимог КІК.

Що це буде означати для юридичних і фізичних осіб, які володіють компаніями за кордоном?

Наприклад, фізична особа-резидент України, що опосередковано володіє 70% акцій (часткою участі) у холдингової компанії «ИностранХолдКо» за кордоном у низькоподатковій юрисдикції, наприклад, у Швейцарії чи на БВо.

«ИностранХолдКо», в свою чергу, володіє проміжної іноземною компанією, на якій сконцентровано володіння українськими операційними компаніями і активами.

Український власник приймає рішення про продаж українського бізнесу 3-му особі-покупцеві і структурує угоду таким чином, що продавцем виступає не сам власник як фізична особа, а «ИностранХолдКо».

У результаті такої угоди доходи від продажу отримує «ИностранХолдКо», яка звільняється від оподаткування в юрисдикції реєстрації. При цьому український власник ніяких доходів в Україні також не декларує, оскільки формально всі доходи від продажу були отримані «ИностранХолдКо».

З набранням правил КІК чинності ситуація зміниться.

Доходи (прибуток) від опосередкованої продажу українським власником активів і компаній підлягатимуть включенню в сукупний оподатковуваний дохід фізичної особи-резидента України (пропорційно його частці володіння) як дохід з іноземного джерела.

Скажімо, якщо дохід «ИностранХолдКо» від опосередкованої продажу українських активів за кордоном складе $2 млн, то оподаткуванню в Україні буде підлягати $1,4 млн (пропорційно 70% володіння «ИностранХолдКо») за ставкою 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору, у гривневому еквіваленті згідно з офіційним обмінним курсом.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *